W tej grupie chłopcy stanowią większość. Interesowali się: Jak zbudowany jest samochód? Czego potrzebuje auto, żeby ruszyć? Ile ma kół? Kto naprawia samochód? Dlaczego trzeba zapiąć pasy w aucie? Kto może kierować samochodem?
Zaczęliśmy od przygotowania wstępnej siatki pytań. Zapisane zostały wypowiedzie dzieci dotyczące ich wiedzy na temat samochodów. Zgromadziliśmy w kąciku książki o samochodach, posegregowaliśmy samochody- zabawki, przeorganizowany został kącik „Mały konstruktor”.
O pomoc w uzyskaniu odpowiedzi na postawine pytania poprosiliśmy rodziców, pracownika sklepu z częściami samochodowymi oraz policjantów.
Dzieci obejrzały ciekawe filmy na YouToube „Bajki o samochodach po polsku dla dzieci”, „Pojazdy”. Z zainteresowaniem słuchały czytanych przez nauczycieli książeczek: „Motocykl Franka”, „Policjant” U. Kozłowskiej, „Radiowóz” K. Siwek. Rozwijały pamięć, koncentrację uwagi, nazywały pojazdy podczas gry „Memory. Pojazdy”. Reagowały na przerwę w muzyce, zmianę dynamiki podczas zabaw muzyczno-ruchowych „Jedzie pociąg pod górę” Naśladowały ruchem sposób poruszania się różnych pojazdów: pociągu, samolotu, auta, statku, konnej dorożki. Poznały, że kolor czerwony oznacza „stop”, zielony- „jedź”.
Korzystały z „Plansz do kodowania” podczas zabaw matematycznych, aby segregować auta według wielkości, koloru. Budowały drogi korzystając z różnego typu klocków. Podczas tej zabawy nabywały umiejętność zgodnego współdziałania.
Idąc do sklepu „Auto Części” na spotkanie z ekspertem, zwracały uwagę na znaki drogowe i prawidłowe przejście przez ulicę. W sklepie pan Mikołaj Sroczyński wyjaśniał dzieciom, dlaczego klienci przychodzą do sklepu oraz do czego służy laweta.
Następnymi ekspertami zaproszonymi przez przedszkolaków byli policjanci z Powiatowej Komendy Policji, którzy wjechali na teren placówki na sygnale, budząc ciekawość. Każdy trzylatek miał możliwość usiąść za kierownicą radiowozu, włączyć syganły dźwiękowe i świetlne. Następnie policjanci uczyli dzieci przechodzenia przez jezdnię.
Powstały też ciekawe prace plastyczne na miarę możliwości trzylatków.
Projekt „Samochód” zakończyliśmy 22 listopada 2019 r. sporządzając aktualną siatkę wiedzy.
Teresa Łągiewczyk