Kody odnajdziemy w każdym rodzaju aktywności dziecięcej. Do najprostszych przykładów kodowania w przedszkolnej sali zalicza się m.in. segregowanie, klasyfikowanie czy porządkowanie, gdzie kod stanowi kryterium, zgodnie z którym dzieci wykonują wspomniane czynności (może to być np. kolor, wielkość, kształt). Kolejnym przykładem wykorzystywania kodów, są gry planszowe, w których dzieci odbierają informację zakodowaną w postaci np. konkretnie oznakowanych pól „START” i „META”, czy pól, na których postawiony pionek wymaga od małego gracza wykonania określonej czynności.
W naszym przedszkolu do zabawy i nauki z dziećmi wykorzystujemy narzędzia do kodowania takie jak: mata do kodowania, wiatraki matematyczne, krążki, kolorowe kubki, klocki, karty „Logicco” i inne, a także roboty edukacyjne Ozobot oraz programy edukacyjne z wykorzystaniem monitora interaktywnego.
Zabawy z matą wspomagają rozwój intelektualny dzieci wraz z edukacją matematyczną: znajdziemy tutaj cyfry, liczmany, figury geometryczne, działania matematyczne, symetria, orientacja w przestrzeni, orientacja w schemacie własnego ciała, tworzenie zbiorów, porównywanie ilości, wielkości, kształtują gotowość do nauki czytania i pisania, a w szczególności: określanie kierunków na kartce papieru, uważne patrzenie (dziecko organizuje pole spostrzeżeniowe), aby rozpoznać i zapamiętać to, co jest przedstawione na obrazkach, interesowanie się czytaniem i pisaniem, dysponowanie sprawnością rąk oraz koordynacją wzrokowo – ruchową.Bardzo ważną cechę zabaw z elementami kodowania stanowi fakt, że trudności, które mogą pojawić się w ich trakcie, są przez dzieci traktowane raczej jako wyzwania, a nie jako problemy czy bariery. Ponieważ w trakcie zabaw z kodami dzieci koncentrują się na wyszukiwaniu rozwiązań (jednego lub wielu), wzrasta ich poczucie własnej wartości, czują się zauważane i doceniane, co w konsekwencji przyspiesza i czyni bardziej efektywnym proces przyswajania przez nie informacji i rozwoju nowych umiejętności.
Kodowanie w przedszkolu można zaczynać od prostych zabaw bez używania komputera. W ten sposób dzieci uczą się nowych kompetencji, poznając przy okazji nowe pojęcia i zwroty. Taka forma nauki poprzez zabawę doskonale przygotowuje dzieci do pracy w szkole.
6-latki rozwijały swoje umiejętności podczas zabaw z matą do kodowania. Przykładem jest „Zakodowana trójka”, która stała się okazją do utrwalania liter, cyfr i figur geometrycznych. Natomiast „Ptasia matematyka” stała się inspiracja do poszerzenia wiedzy na temat ptaków odlatujących i pozostających w Polsce na zimę. Kształtowały też umiejętności logicznego myślenia podczas rozwiązywania zadań z treścią.
Wszystkie zadania dzieci wykonywały z radością nie zdając sobie sprawy, że to nauka a nie zabawa. (T)